CikkeinkKISOKOS – Ha elvesznél a jelölések útvesztőjében (1. rész)

A lámpaválasztás során bizony számos olyan kifejezéssel találkozik az ember, mely komoly fejtörést okozhat. KISOKOS sorozatunkban csokorba szedtük a legfontosabb tudnivalókat, hogy magabiztosan válogathass kínálatunkból!


Az első részben a Watt, Lumen és Kelvin fogalmát járjuk körbe.

 

Fényforrások energia fogyasztása, azaz a Watt 

A technológia fejlődésével a fényforrások hatékonysága növekedett. Az egyes izzók energiafelhasználását Watt-tal jelöljük, mely tulajdonképpen a felhasznált energia mennyiségét jelöli. Minél magasabb a szám, annál több energiát fogyaszt a fényforrásunk, azaz egy 60 wattos izzónak több energiára lesz szüksége, mint egy 15 wattosnak. A választásnál érdemes figyelembe vennünk ezt a mutatót, hogy villanyszámlánk érkezése ne tartogasson váratlan meglepetéseket. A watt nem egyenlő a fényerősséggel!


Fényerősség, azaz a Lumen

Régebben a hagyományos izzók használatakor a Watt értékből lehetett tudni, hogy fényforrásunk nagyságrendileg milyen fényerővel bír. A LED lámpák forradalmasítását követően azonban ez már kevés, hiszen az új technológia kevesebb Watt felhasználásával nagyobb fényerő kibocsájtására képes. Ma már, ha egy izzó fényerejére vagyunk kíváncsiak, akkor a termékleírásokon a lumen (lumen=lm) értéket kell keresnünk.

Minél magasabb a lumen-érték, annál erősebb fénye lesz az izzónknak, vagyis annál világosabb lesz az adott helyiségben. Fontos figyelembe venni, hogy milyen célra vásároljuk az adott izzót. Például egy szoba megvilágításához nagyobb fényerőre van szükségünk, mint az olvasólámpánk használatakor. Célszerű úgy választani, hogy minél kisebb watt-értékhez minél nagyobb lumen-érték tartozzon.


Színhőmérséklet, azaz a Kelvin

Az izzók kibocsájtott fényének eltérő színérzete van. A leírásban a Kelvin értéket kell keresnünk, ha az adott fényforrás színhőmérsékletét szeretnénk meghatározni. Az alacsony érték meleg, a magas érték hideg színt jelöl. Korábbi cikkünkben már olvashattál a színhőmérséklet fontos szerepéről, azonban röviden itt is összefoglaljuk a legfontosabbakat.

Meleg fehér (3400K alatt): Naplementére emlékeztető sárgás színű fény, melyet hangulatvilágítás megteremtéséhez, pihenéshez, olvasáshoz érdemes használni.

Természetes fehér (3400-5000K között): Bármely helyiség megvilágítására alkalmas, itt nincsenek se hideg se meleg hozzáadott tónusok. Étkezőbe, fürdőszobába, konyhába a mindennapi feladatok elvégzéséhez kitűnő választás.

Hideg fehér (5000K feletti): Enyhén kékes színű fény, mellyel tiszta, kissé jeges hatás érhető el. Ezzel  megvilágítással növelhető a koncentráció, jellemzően munkához, tanuláshoz ajánlott.


Színhőmérsékletről készített korábbi cikkünket itt találod: https://lampamax.hu/a-belteri-lampak-kivalasztasa-a-vilagitas-homerseklete-alapjan-

Kategóriák