CikkeinkA beltéri lámpák kiválasztása a világítás hőmérséklete alapján

Talán ennek a bejegyzésnek az olvasása is lámpafénynél történik, aminek a színhőmérséklete meglepően sokat adhat hozzá ahhoz, hogy épp hogyan érezzük magunkat.

Többek között ezért is szenteltünk külön bejegyzést a világítás hőmérsékletének a beltéri lámpaválasztással kapcsolatban.

 

Mit jelent a hideg és meleg fehér fény fogalma?

Ha mesterséges fényekről van szó, legtöbbünk számára a meleg fehér fény tűnhet természetesnek. A gyertyafényhez hasonlóan meleg, fehér és lágy fényhőmérsékletről van szó. Ezzel ellentétben a hideg fehér fény sokkal erősebb, kifejezetten világos.

Nyilván már ennyiből is sejthető, hogy az egymástól nagyban eltérő színhőmérsékletek alkalmazása más és más funkciót lehet képes betölteni. Egyébként létezik egy harmadik színhőmérséklet is, az úgynevezett természetes nappali fény.

Ami egyébként mesterségesen is előállítható. Példának okáért egy fürdőszobai tükör esetében, aminél kiemelkedően fontos a fény erőssége. Máskülönben a sminkelés, szépítkezés vagy borotválkozás kétes eredménnyel is zárulhat.

 

Miért célszerű figyelembe venni a világítás hőmérsékletét lámpát keresve?

Mert a helyiségben uralkodó fények árnyalata talán észrevétlenül, de erőteljes hatást képes gyakorolni az uralkodó hangulatunkra és kedélyállapotunkra. Meleg fehér fények közepette például sokkal könnyebb ellazulni, pihenni vagy akár aludni is.

Ennek inverzeként gyártóegységekben és irodákban nem véletlenül szokás meleg fehér fénnyel ellátott lámpákat alkalmazni. Az éles, kimondottan erőteljes fények hatására ugyanis tovább tartható fenn a koncentráció és a figyelem.

Ezek ismeretében talán már sejthetők is annak a kontúrjai, ahogyan az egyes színhőmérsékleteket hatékonyan lehet társítani a beltéri lámpák kiválasztásával.

 

A különböző hőmérsékletű világítás alkalmazásának fő szempontjai

Talán már sejthető is a megoldóképlet, ha lehet így fogalmazni. Első körben érdemes felmérni a szóban forgó helyiség alapvető funkcionalitását, az ott jellemzően végzett tevékenységekkel együtt. Aztán ehhez mérten már könnyebb lehet dönteni a világítás hőmérsékletéről.

Persze a keretek így is világosak. Abban az esetben, ha a beltéren használatos mennyezeti, fali, asztali vagy álló lámpa kapcsán a nyugodt, kellemes, pihentető hangulat megteremtése a cél, akkor erősen indokolt lehet a melegebb fényhőmérséklet irányába tendálni.

Munkához, koncentrációt és figyelmet igénylő feladatokhoz pedig pont az ellentétes választás lehet a kifizetődő. Vagyis a dolgozószoba, a konyha, illetve nem otthoni környezetben a dolgozóasztalok környezetében a hideg fehér fényeket kibocsátó lámpák alkalmazása lehet az előnyös.

 

Melyik típusú fények passzolhatnak az otthon egyes helyiségeibe?

Ahogyan arra fentebb is utaltunk, a konyhában kiemelt szerepe lehet a kedvező látási viszonyoknak. Ehhez mérten a mennyezeti, illetve a pultmegvilágító lámpa kapcsán is a hideg fehér fények választása adja magát.

A nappaliban vegyes a kép, bár jobban belegondolva inkább a komfortos, meghitt hangulat dominanciája lehet a jellemző. Úgyhogy a nappaliba szánt függeszték vagy mennyezeti lámpa, illetve a kiegészítő fényforrás esetében inkább a melegebb fények alkalmazása javasolt.

Hasonlóan a háló, illetve a gyerekszoba környezetéhez, ahol alapvetően a pihenésé és a meghitt hangulaté a főszerep. A fürdőszobában viszont ellentétes a helyzet, különösen a tükör megvilágítása kapcsán lehet indokolt inkább a meleg fehér fényekre koncentrálni.

 

Konklúzió

Meglepően sokat adhat hozzá a beltéri lámpák fényei a mindennapok esténként megtapasztalt minőségéhez, akár az uralkodó hangulat, akár az általános kedélyállapot szempontjából.

Már csak ezért is célszerű végig böngészni egyrészt a korszerű beltéri lámpáink választékát, másrészt a velük kompatibilis fényforrások modern változatait.

Kategóriák