CikkeinkKISOKOS – Ha elvesznél a jelölések útvesztőjében (2. rész)

A lámpaválasztás során bizony számos olyan kifejezéssel találkozik az ember, mely komoly fejtörést okozhat. KISOKOS sorozatunkban csokorba szedtük a legfontosabb tudnivalókat, hogy magabiztosan válogathass kínálatunkból!

A sorozat legújabb részében az energiahatékonyság fogalmát és a foglalatok típusát vesszük górcső alá.

 

Energiatakarékosság mértéke

Ma már minden lámpatesten és fényforráson feltüntetik energiatakarékosságának mértékét. A termékeken az úgynevezett energiacímke jelöli az energiahatékonyságot egy színes skála segítségével. A leghatékonyabb fényforrás  az A++ , a legkevésbé hatékony fényforrás az E jelzést kapja. Érdemes figyelembe vennünk ezt a paramétert lámpaválasztásunk során, hiszen sok pénz megtakarítható egy energiatakarékos izzó vásárlásával.

Fényforrás esetén az energiacímke jobb oldalán elhelyezett fekete nyíl mutatja az energiahatékonysági besorolást. Lámpatestek esetén pedig a foglalat típusának megfelelő besorolások vannak feltüntetve. 

Foglalat típusa

A foglalat a lámpa azon része, ahol az izzó hozzácsatlakoztatható. Nagyon sok kivitelezésű lámpa és izzó létezik, a hatékony működéshez foglalatoknak meg kell egyezniük. 

Foglalatok típusai:

     - Becsavarozható foglalatok (menetes foglalatok): A leggyakrabban használt foglalatok egyike. Edison menet megnevezésnek is hívják, ebből származik az E jelölés mely mellett egy szám jelöli a foglalat méretét.

         A legelterjedtebb foglalat az E27-es.

     - Bajonettes foglalatok: Hengeres kialakítás mellé 2 csap társul, melyek segítségével rögzíthetjük őket a foglalatba.

     - Tüskés fénycső foglalat: Főként fénycsöveknél használt foglalat típus, mely esetén a fénycső végén 2 vagy 3 tüske található.

 

A leggyakoribb foglalatok típusai LED technológia esetén:

LED izzók

    -E27

    -E14

    -G4

    -G9

LED spotok

    -GU10

    -MR16/GU5,3

LED fénycsövek

    -G13(T8)

    -G5(T5)

 

Kategóriák